اکتشاف اعماق دریا با استفاده از روبات خرچنگی غول پیکر

یکم آوریل 2014 – CNN

جانوران اعماق دریا از این پس شاهد یک خرچنگ غول آسای ساخته دست انسان خواهند بود که با شش پای خود بر کف دریاهای عمیق راه می رود. روبات Crabster CR200 که حدود نیم تن وزن دارد برای انجام خطرناک ترین اکتشافات دریایی طراحی شده است.

این روبات که توسط موسسه علوم و فناوری اقیانوس کره جنوبی (KIOST) ابداع شده، راه حلی برای یک مشکل قدیمی خواهد بود: قایق های موتوری در امواج سهمگین بخوبی کار نمی کنند و غواصان نیز تنها در آبهای آرام و کم عمق توانایی فعالیت دارند. اما این ماشین با تقلید طراحی یک خرچنگ می تواند در سهمگین ترین آبهای طوفانی به حیات خود ادامه داده و در عین حال حرکات خود را کنترل کند.

این ماشین 2.4 متر طول، 2.4 متر عرض و 1.3 متر ارتفاع دارد. 30 موتور حرکات شش پای آنرا کنترل می کنند و به این وسیله کنترل شونده از راه دور مهارت بالایی در حرکت می دهند. این روبات م یتواند در عمق 200 متری فعالیت کرده و با استفاده ز سونار (رادار صوتی زیردریایی) به اسکن کردن کف دریا پرداخته و تصاویر تهیه شده توسط دوربین های خود را به مرکز کنترل ارسال کند. طراحان این ماشین امیدوارند ظاهر خرچنگ گونه آن موجودات دریایی را کمتر ترسانده و امکان مطالعه زندگی آنها از نزدیک را بدهد.

منبع:

http://edition.cnn.com/2014/04/01/tech/innovation/giant-six-legged-robot-crab/

اخبار فناوری